Wellcare Blog

Mevsim Geçişleri ve Alerji

Bahar aylarında ortaya çıkan alerjik hastalıklar; mevsimsel alerjik rinit, mevsimsel alerjik astım ve mevsimsel alerjik konjonktivit olarak bilinmektedir. Bu hastalıklar, çayır otları, yabani otlar, tahıl bitkileri ve ağaçların polenizasyon zamanı (mart – ağustos aylarında) ortaya çıkar ve bazen de küf mantarlarının etkisine bağlı olarak, sonbahar aylarında alerjik rinit ve alerjik astım atakları olarak karşımıza çıkabilirler.

Mevsimsel alerjilerin tetikleyicileri ve belirtileri nelerdir?
Mevsimsel alerjilerin tetikleyicileri, iç mekanlarda ev tozu akarları, kedi, köpek antijenleri, iç ortam küfleri ve hamam böceği antijenidir. Dış mekanda ise çayır, ot, ağaç polenleri ve dış ortam küfleridir.

Mevsimsel alerjilerin belirtileri ise burunda akıntı, kaşıntı, hapşırma, tıkanıklık, gözlerde kaşıntı, sulanma, damakta kaşıntı, nefes darlığı, göğüsde tutukluk hissi, kuru öksürük gibi rahatsızlıklardır. Mevsimsel alerjilerin 10 yaşından sonra görülme sıklığı % 10-15 olduğu gibi, bu rahatsızlıklar hayatın herhangi bir döneminde aniden de ortaya çıkabilir.

Mevsimsel alerjilerin belirtileri nelerle karışıyor?
Mevsimsel alerjik hastalıkların belirtileri benzer yakınmalarla seyrettiğinden, alerjik olmayan rinitlerle, vazomotor, enfeksiyöz, hormonal ve ilaçlara bağlı rinitlerle karışabilir. Alerjik rinit yine rinosinüzit, konjonktivit, nazal polip, otit, uyku bozuklukları, astım gibi hastalıklarla birlikte de seyredebilir. Mevsimsel alerjik hastalıklar genetik duyarlılık, çevresel faktörlerin ve tetikleyicilerin etkileşimi ile ortaya çıkarlar. Mevsimsel alerjik rinit, alerjik astımı olan hastaların aile bireylerinde de benzer hastalıklarla sıklıkla görülür.

Wellcare Dünyası

Vitamin ve Mineraller

Wellcare Vitamin ve Mineral Portföyünde yer alan farklı formlardaki D vitamini ürünleri ile her zaman yanınızda.

Sindirim Sağlığı

Wellcare Sindirim Sağlığı, sindirim sistemini başlıca sıkıntıları kabızlık, gaz, şişkinlik ve hazımsızlık için destek ürünler.

Probiyotikler

Probiyotik bakteriler sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Bitkisel Takviyeler

Bitkisel takviyeler bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunun korunmasına katkıda bulunur.

Alerji Sorunları

Toplumda görülme sıklığı her gün artan alerji sorunlarına yönetlik ürün portföyü ile semptopların azalmasına destek olur.

Kadın Sağlığı

Wellcare kadın sağlığı  kategorisinde bulunan ürün portföyü ile her zaman yanınızda.

E-Bülten

Wellcare ile ilgili haber ve duyurularımızdan haberdar olmak için E-Bültenimize üye olunuz.


    Yukarıda bulunan iletişim bilgilerime şirketinizin tüm markaları ile ilgili tanıtım, teklif, promosyon, anket, etkinlik gibi her türlü doğrudan ve dolaylı pazarlama faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti gönderilmesini, Kabul Ediyorum